МІФИ ПРО ПСИХОЛОГІВ


                                  Ми знаемо, хто ми є, але не знаемо, ким ми можем бути.   Вільям Шекспір

За часи роботи психологів в освітніх установах зародилося багато «міфів»

про самих психологів та їх клієнтів. Спробую розвіяти ці міфи і допоможу Вам по – новому подивитися на зміст роботи психолога.

Міф№1.Психолог – той, що працює з «психами».

Психолог фахівець, який консультує ЗДОРОВИХ людей. Якщо необхідно отримати підтримку у складних життєвих ситуаціях, при труднощах у спілкуванні, у прийнятті рішень, у взаєминах; при стресах і психологічних травмах: розлучення, смерть близького, фізичному або моральному насильстві…

Психолог працює тільки з людиною, яка особисто звернулася за допомогою. І допомогти він може тільки в тому випадку, коли клієнт готовий до зміни себе, а не навколишнього світу.

Міф№2. У психолога не повинно бути проблем, інакше який же він психолог і як може допомогти іншим?!

Якби ж! Але психологи – теж люди. Не будемо про це забувати. Сказати, що у психолога не може бути особистих проблем, це однаково, що сказати, що лікар-терапевт не може простудитися, а травматолог – зламати ногу. Найчастіше, психолог здатний більш ефективно вирішувати свої проблеми. Але вони в нього теж можуть бути і навіть повинні бути, тому, що на помилках вчаться.

Міф№3 Психологи – безвідмовні добряги, готові допомагати усім, у будь- який час, при будь-яких обставинах.

Деякі люди думають, що психологи – свого роду месії, що відчувають потребу віддати життя на служіння людям, і жертвувати собою заради всіх і вся. Насправді, психолог – це професія. І хоч вона і пов’язана з наданням підтримки й допомоги людям, психолог зовсім не зобов’язаний перетворювати свою професійну діяльність у стиль життя. Психолог – це не та людина, що буде потaкати всім людським капризам і слабкостям, не той, хто обов’язково підставить іншу щоку. Саме психолог краще всіх знає, що він має право бути самим собою, точно так само, як і всі інші люди.

 Міф 4. Психолог здатний дати таку пораду, що відразу вирішить мою проблему

Психологи не дають порад.

Поради можна одержати де завгодно, люди дадуть вам пораду в будь- який час, зовсім безкоштовно й з великим задоволенням. Професійний психолог не стане давати поради вам, навіть за гроші. Порада дається з позиції людини, що радить вам. Як правило, вона передбачає, що людина видає вам рецепт, заснований на його власних судженнях і його особистому досвіді. У пораді найчастіше ховається або прямо говориться фраза “Я б на твоєму місці…”. Тільки справа в тому, що порада гарна для того, хто її дає. Саме цій людині легко її виконати, і саме в цієї людини є всі потрібні якості, щоб втілити цю пораду в життя. У людини, що слухає пораду, усього цього може й не бути. Тому психолог не дає порад. Тільки сама людина знає, що для неї є кращим. Психолог лише намагається допомогти людині знайти в собі самому цей вихід, побачити його й усвідомити.

Міф№5. Кожна людина – психолог, тільки у деяких є диплом, а у деяких немає.

Якщо вважати розмови по душам на кухні психологічної допомогою – то може бути… І, напевно, у бесіді хороших друзів є елементи психологічної роботи. Якщо це, звичайно, не поради типу «подруга краще знає». Однак специфіка роботи спеціаліста в тому, що він робить це усвідомлено, більш глибоко розуміє відбуваються процеси під час взаємодії, а значить – керує цим процесом. У цьому сенсі робота його більш ефективна, професійна.


                Коли потрібно звертатися до психолога?

1.Якщо проблема не розв’язується тривалий час.
2.Якщо Ви знаєте, як розв’язати проблему, але вам все-таки потрібна допомога.

3.Якщо Вас щось тривожить, але ви не можете зрозуміти причину.

4.Труднощі в спілкуванні з людьми.

5.Кризи в сім’ї.

6.Незадоволеність собою, своїм життям і вчинками.

7.Потреба у самовизначенні.